درحال بارگذاری...

فیلم امریکایی dune تلماسه

73بازدید

فیلم امریکایی dune تلماسه

نام: dune تلماسه

ژانر:

علمی تخیلی | حماسی

کارگردان: دنی ویلنوو

تهیه کننده: دنی ویلنوو | ماری پارنت | کال بویرتر | جو کاراکیولو جونیور

کشور سازنده: امریکا

بازیگران:

تیموتی شالامی

ربکا فرگوسن

اسکار آیزاک

جاش برولین

استلان اسکاشگورد

دیو باتیستا

استیون مک‌کینلی هندرسون

زندایا

چانگ چن

شارون دانکن-بروستر

شارلوت رمپلینگ

جیسون موموآ

خاویر باردم

خلاصه داستان فیلم امریکایی dune تلماسه:

تلماسه (انگلیسی: Dune) یک فیلم آمریکایی در ژانر علمی تخیلی حماسی به کارگردانی دنی ویلنوو است که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد.[۵] ویلنوو فیلم‌نامه این فیلم را به همراه اریک راث و جان اسپیتز بر اساس رمانی به همین نام اثر فرانک هربرت به نگارش درآورده است.[۶] بعد از فیلم تلماسه (۱۹۸۴) به کارگردانی دیوید لینچ، این دومین اقتباس سینمایی از این رمان است.[۷][۸] تیموتی شالامی، ربکا فرگوسن، اسکار آیزاک، جاش برولین، استلان اسکاشگورد، دیو باتیستا، استیون مک‌کینلی هندرسون، زندایا، دیوید دستمالچیان، چانگ چن، شارون دانکن-بروستر، شارلوت رمپلینگ، جیسون موموآ و خاویر باردم ستارگان فیلم هستند.[۹] داستان فیلم در آینده‌ای دور و در سیاره‌ای به نام آراکیس رخ می‌دهد که به خاطر طبیعت بیابانی خود به تلماسه مشهور شده‌است. این سیاره که تنها منبع ماده‌ای ارزشمند است، آوردگاهی برای نزاع چندین نژاد مختلف می‌شود.

سال ۱۰۱۹۱ پس از میلاد، سیارهٔ آراکیس که به خاطر طبیعت بیابانی خود به «تلماسه» مشهور شده، به علت وجود ماده‌ای ارزشمند به نام «اسپایس» در خاک خود که تنها به وسیلهٔ آن سفر ستاره‌ای ممکن است برای سال‌های طولانی مورد حمله و تجاوز خاندان «هارکنون» قرار گرفته‌است، اما ناگهان فرمانده آن‌ها به علت نامعلومی به افراد خود دستور عقب‌نشینی می‌دهد. امپراتور به دوکل لتو، رئیس خاندان آتریدیس مأموریت می‌دهد تا از سرزمین بارانی و اقیانوسی خود به آراکیس بروند و صلح را در آن‌جا برقرار کنند. هم‌زمان، تنها پسر خانواده آتریدیس به نام پاول مدتی است که رویاهای عجیبی از تلماسه و یک دختر غریبه می‌بیند. به زودی مشخص می‌شود که پاول می‌تواند همان فردی باشد که از دیدگاه افرادی محلی آراکیس به «لسان‌الغیب» مشهور است. فرد موعودی که امنیت و آزادی را به آراکیس و جهان بازخواهد گرداند اما چالش‌های پیش رو بسیاری از مسائل را تغییر می‌دهد.

بانو جسیکا معشوقه لتو، یکی از مریدان بنه جزریت است؛ یک انجمن منحصر به فرد که اعضای آن دارای توانایی‌های جسمی و ذهنی پیشرفته ای هستند. بنه جزریت به عنوان بخشی از برنامه تولدمثلی صد ساله خود، به جسیکا دستور داد تا دختری به دنیا بیاورد که پسرش بنه جزریت مذکر به نام Kwisatz Haderach شود، یک ابرموجود مسیحایی با روشن بینی لازم برای هدایت بشریت به آینده ای بهتر. در عوض او پسری به نام پاول به دنیا آورد. پاول در طول زندگی خود توسط دستیاران لتو، دانکن آیداهو، گورنی هالک، دکتر سوک ولینگتون یوه و منتات ثوفیر هاوات آموزش می‌بیند، در حالی که جسیکا در راستای تعلیمات بنه جزریت به پاول آموزش می‌دهد. پاول به جسیکا و دانکن می‌گوید که از رویاهای آینده نگران است. به دلیل این رؤیاها، مادر بزرگوار گایوس هلن موهیم با کالادان ملاقات می‌کند و پاول را تحت آزمایشی مرگبار برای ارزیابی کنترل تکانه‌اش قرار می‌دهد، که او موفق می‌شود. موهیم به بارون ولادیمیر هارکونن پدرسالار مجلس، دستور می‌دهد تا در جریان کودتای خود، از پاول و جسیکا در امان بماند، که او با ریاکاری می‌پذیرد.

House Atreides به آراکین، قلعه مستحکم در آراکیس می‌رسد، جایی که دانکن و گروهی در مورد سیاره و فریمن‌ها اطلاعات کسب می‌کنند. لتو با استیلگار رئیس خانواده فریمن مذاکره می‌کند و سیاره‌شناس و قاضی امپراتوری دکتر لیت-کینز را ملاقات می‌کند. کینز لتو، پاول و هالک را از خطرات برداشت اسپایس، از جمله کرم‌های شنی غول‌پیکر که در زیر صحرا حرکت می‌کنند، آگاه می‌کند. در حین پرواز، آنها متوجه یک کرم شنی می‌شوند که، به یک دستگاه برداشت اسپایس با خدمه ای که در آن گیر افتاده‌اند نزدیک می‌شود. لتو و تیمش لحظاتی قبل از اینکه کرم شنی آن‌ها را ببلعد کارگران را نجات می‌دهند. قرار گرفتن پاول در معرض هوای مملو از اسپایس باعث پیش‌بینی‌های شدیدی می‌شود.

لتو پس از تلاش برای سوقصد جان پاول توسط یک مأمور هارکونن، سربازان خود را در حالت آماده باش قرار می‌دهد. یوه سپرهای آراکین را از کار می‌اندازد و به سربازان هارکونن و سارداوکار اجازه می‌دهد تا بر نیروهای آتریدس غلبه کنند. یوه لتو را زمینگیر می‌کند و به او می‌گوید که او را در ازای آزادی همسر اسیر خود به بارون تحویل می‌دهد. یوه یکی از دندان‌های لتو را با یک کپسول گاز سمی جایگزین می‌کند و پس از تحویل دوک کشته می‌شود. لتو گاز سمی را آزاد می‌کند و خود و اعضای دادگاه بارون را می‌کشد، اما بارون زنده می‌ماند. دانکن فرار می‌کند و یک هواپیمای بالزن را می‌دزدد. هارکونن‌ها پاول و جسیکا را دستگیر می‌کند و آنها را به صحرا می‌برد تا بمیرند. پاول و جسیکا با استفاده از مهارت بنه جزریت معروف به «صدا»، ابزاری برای کنترل کلامی دیگران، بر اسیرگیران چیره می‌شوند و آنها را می‌کشند. پاول و جسیکا با پیدا کردن یک کیت بقا که توسط یوه برای آن‌ها باقی مانده‌است، شب را در یک چادر می‌گذرانند. پاول رؤیایی از یک «جنگ مقدس» را تجربه می‌کند که به نام او در سراسر جهان گسترش می‌یابد.

بارون فرماندهی آراکیس را به برادرزادهٔ درنده خوی خود ربان سپرده و به او دستور می‌دهد تا ذخایر اسپایس را بفروشد و تولید را از سر بگیرد تا هزینه کودتا را جبران کند. پاول و جسیکا توسط دانکن و کاینز پیدا می‌شوند و به یک ایستگاه تحقیقاتی قدیمی می‌روند اما به سرعت توسط سارداوکار ردیابی می‌شوند. دانکن و فریمن‌ها خود را قربانی می‌کنند تا به جسیکا، پاول و کاینز اجازه دهند از تشکیلات فرار کنند. کینز از آن‌ها جدا می‌شود و یک کرم شنی را برای سوار شدن صدا می‌کند، اما او توسط سربازان سارداوکار در کمین قرار گرفته و کرم همه آنها را می‌بلعد. پاول و جسیکا به عمق صحرا می‌رسند و با فریمن‌ها، از جمله استیلگار و چانی، دختری که در رؤیاهای پاول وجود داشت، ملاقات می‌کنند. جنگجوی فرمن جیمیس به پذیرش آنها اعتراض می‌کند و توسط پاول در یک دوئل آیینی به مرگ کشته می‌شود. بر خلاف میل جسیکا، پاول اصرار دارد که به فریمن بپیوندد تا هدف پدرش برای برقراری صلح در آراکیس را محقق کند.

۱۲/۱۹/۱۴۰۱
هنرمندان
دیدگاه ها
به فیلم امریکایی dune تلماسه امتیاز دهید.
[ratings]